Geoblog.pl    SisiBart    Podróże    SisiBart dookoła kulki    Już jej niosą suknię z welonem...

Już jej niosą suknię z welonem...

Szwecja
Szwecja, Lund

Cały poniedziałek przeznaczyliśmy na odpoczynek. Oczywiście jak to my, mimo zmęczenia, nie wytrzymaliśmy siedząc na dupkach w jednym miejscu. Z zamierzonego mini-spacerku w okolicach mostu Oresund zrobił się duży spaceruch. Dlatego wtorek miał być dniem zwiedzania Malmo, ale nie z wywieszonym ozorem (zresztą jedno z głównych założeń naszej podróży to brak pośpiechu), ale powolutku i bez przemęczania się. Po tym jak Sisi padła w Kopenhadze, postanowiliśmy więcej jeździć komunikacją miejską, a mniej chodzić.Przecież sił ma nam starczyć aż na rok! Inne rozwiązanie jakie postanowiliśmy wprowadzić jest takie, że po przyjeździe w nowe miejsce jedna osoba zostaje z bagażami, a druga zdobywa bilety albo szuka informacji turystycznej (żebyśmy oboje nie męczyli się jak dzikie osły bieganiem z ciężkimi bagażami).

Co zwiedzaliśmy w Malmo? Między innymi fabrykę czekolady i muzeum czekolady, na co Sisi napaliła się jak szczerbaty na suchary. Tymczasem, ku jej rozpaczy i permanentnemu niedocukrzeniu, okazało się, że do fabryki nie można wejść, a muzeum jest raczej mini-mikro-muzełusiem. Kilka gablot z eksponatami i kawiarnia, w której można wypić koktajl czekoladowy, odrobinę nas zawiodły. Sisi stwierdziła, że woli swój słój czekoladowo-orzechowej Nutoki. Kolejnym miejscem jakie zobaczyliśmy był Folkets Park, gdzie odpoczęliśmy od miejskiego zgiełku (choć nie od smogu, bo takiego w Malmo nie ma. Wszystkie autobusy są napędzane albo na gaz, albo na biogaz, czyli "gówniane paliwo"). W parku mijaliśmy kilka karuzel i jakieś kolejki, ale póki co oboje mamy przesyt mocnych wrażeń po Tivoli i 5G. Potem pojechaliśmy zobaczyć z bliska wizytówkę Malmo, czyli wieżowiec Turning Torso. To drugi co do wielkości budynek mieszkalny w Europie. Ma 54 piętra i, co ciekawe, jego bryła jest skręcona o 90 stopni wokół własnej osi. Budynek stoi w nowoczesnej dzielnicy Malmo. Niedaleko niego usytuowane jest ciekawie zaaranżowane nabrzeże, gdzie schodzą się wszyscy, którzy chcą polansować się swoją "furą, skórą i komórą". Gdy tam poszliśmy poczuliśmy się co najmniej nie na miejscu ze swoim globtroterskim brudkiem, a Bart z brodą "niechcianego syna Fidela". Choć miło było posiedzieć na rozgrzanych słońcem podestach, to oboje zgodnie stwierdziliśmy, że wolimy spokój, ciszę i naturę.

Następnego dnia odwiedziliśmy klimatyczne miasto uniwersyteckie, Lund. Mimo sporej liczby mieszkańców, bo ponad 101 tys. (czyli podobnie jak rodzinne miasto Barta, Grudziądz), z czego 40 tys. to studenci, czuliśmy się w nim jak w małym, przytulnym miasteczku. Lund założone zostało w X w. Zachowało się w nim sporo starych budynków, w tym przepiękna katedra zbudowana w XI w. i reprezentująca styl romański (Sisi stwierdziła, że jest to jedna z najładniejszych świątyń jakie widziała na swe krasnoludcze oczyska). Byliśmy też w skansenie "Kulturen" (to drugi na świecie najstarszy skansen), gdzie mogliśmy postawić nasze małe, krasnoludcze nóżki w kilkudziesięciu budynkach z różnych epok. Dzięki karcie Euro 26 i młodo wyglądającym facjatom znów mogliśmy się poczuć jak studenci i zamiast 120 koron, za wejście zapłaciliśmy tylko po 60 od łebka:)

OGŁOSZENIE Z OSTATNIEJ CHWILI

Sisi i Bart w środę o godzinie 16.30 czasu polskiego wstąpili w związek małżeński, Ślub odbył się w obrządku staro-skandynawskim. Mogą pochwalić się dokumentem stwierdzającym ważność małżeństwa na terenie całej Skandynawii.

Podpisano: Państwo Joanna I Bartosz W.

Z dialogów Sisi i Barta:
BART: O! Widzę salon tatuażu!
SISI: A ja psią kupę.
BART: To ja mam lepiej!

Spacerujemy po Malmo. Bart zauważa jeden paluszek batonika "Twix" leżący na skrzynce pocztowej.
BART: Zobacz! Lekko nadgryziony "Twix". Bierzemy?
SISI:Nie. To jeszcze nie ten etap podróży.

Piękna pogoda. Sisi prosi Barta, żeby poszedł sprawdzić ile jest stopni ciepła. Bart sprawdziwszy temperaturę wraca i mówi: Jest 25 stopni w cieniu. A twoja mama chciała, żebyśmy wzięli harpun na renifery i ciepłe buty.

Multimedia (2)
  • rozmiar: 0,00 B  |  dodano

• rozmiar: 0,00 B  |  dodano

mm
mm - 2011-06-30 20:46
Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia!!! A wieczór kawalerski był? Nie, no co to się wyrabia :D Gratulacje ;)))

Madzia
Madzia - 2011-06-30 20:48
Ej, Wy już nie pijcie więcej tej "ramlosy", cokolwiek to jest ;P super pozytywne filmiki:)
ściskamy całą rodzinką z Matim na czele!!!

mm
mm - 2011-06-30 20:49
Turning Torso budowla ciekawa, ale trochę im krzywo cegiełki poszły jak na mój gust ;D Może stawiali Chińczycy? :)))

fumfel
fumfel - 2011-06-30 21:09
No ziomki nieźle nieźle!!!!Filmik"1koty za płoty" totalnie w dechę!!!Boki zrywaliśmy (Madzia,Mati i ja mieliśmy bekę że hey-ok.10razy go obejrzeliśmy bo młodemu się tak podobał że na jego zmęczonej buzi rysował się uśmiech :])!!!! Chyba Sisi przedawkowała słodkości a Bart trafił w kanapce na wściekło-śmiechowatą mućkę(czyt.krowę)-buha ha @:-]
Widzę,że broda rośnie-szacun man szacun :D
Chyba na Twoją cześć zapuszczę wąsy jak "Ecik"-hehe.
A co do ślubu to przyłączam się do Mendacika-"nie było wieczoru kawalerskiego man,więc z tego powodu jutro jestem u Was i organizujemy męską imprę-buha ha)!!!! :-p
Pozdro i SZEROKOŚCI

milkaa_89
milkaa_89 - 2011-06-30 22:49
Zdjęcia coraz piękniejsze, a wpisy coraz ciekawsze.
Fenkj ju Sis za laczki, ale na takie bym się nie połaszczyła:P:P
P.S. Sisi załóż stanik, bo dydy Ci widać:P:P:P

milkaa_89
milkaa_89 - 2011-06-30 22:54
Aha! Z filmiku jeden wniosek - koniecznie zaopatrzcie się w krem z mocnym filtrem, bo już jesteście czerwoni jak raczyska, a to niezdrowo!!Nunu:)

Siwa Efik
Siwa Efik - 2011-07-01 16:15
Pan młody na zdjęciu ślubnym:) wygląda jak Grabaż-tylko mikrofonu brak:) Wasze filmiki są niezłe, ale jak na razie nie przebiją kultowego już filmiku ze studiów "leże tu,leżeć chcę" z Bartkiem w roli głównej:))heheh.... ale kto wie w końcu jeszcze cały rok przed wami......Pozdrawiamy

Weruczek
Weruczek - 2011-07-03 22:05
Asiaczku:
1. mam nadzieję, że zbierasz dla mnie słodycze z różnych miejsc:P:P Podobały mi się te żelki:)
2.Widzę, że ubrałaś się pod fontannę:P
3. Po jakiemu składaliście przysięgę?:)
4. Bartek jaką ma brodę, matko!!!

U nas czas leci, złożyliśmy łóżeczko, a jutro lecimy na warsztaty chustowe. Buziakuję!!:*:*

Weruczek
Weruczek - 2011-07-03 22:07
Mila, twój komentarz jest boski:):)DYDY??? hihihi, spadłam z krzesła:)

Siwa Efik
Siwa Efik - 2011-07-04 03:08
Pewnie nic nie piszecie bo cofneliście się do Roskilde na festiwal rockowy :-) Asia jak było na PJ HARVEY:-) Kasie N spotkaliście pod sceną Pozdrawiamy

zula - 2011-07-05 21:06
Abyście zawsze byli szczęśliwi !!!

Magda i Robert
Magda i Robert - 2011-07-10 14:18
no to nas wyprzedziliście:)

SisiBart

Asia i Bartek