Geoblog.pl    SisiBart    Podróże    SisiBart dookoÅ‚a kulki    Epoka lodowcowa 2011

Epoka lodowcowa 2011

Islandia
Islandia, Jökulsárlón

Minął prawie tydzień od kiedy paskudne choróbsko trzymało nas mocno w swoich zawirusowanych łapskach. Ból gardła, gorączka, prychanie, kichanie, smarkanie, zakaszlenie - to wszystko nie sprzyjało ruszaniu się z kempingu w Reykjaviku. Z żądnych przygód podróżników, staliśmy się dwoma skapciałymi kulkami zarazków, a nasz namiot siedliskiem bakterii. Niestety nie ma widoków na to, że wkrótce się to zmieni. Dlatego postanowiliśmy przeinaczyć trochę nasz plan podróży. Zamiast okrążenia Islandii, będziemy robić sobie krótsze lub dłuższe wypady w interesujące nas miejsca. Na pierwszy ogień poszło południowe wybrzeże (w tym wodospad Skogafoss. Islandczycy mawiają, że za kurtyną spadającej z hukiem wody znajduje się jaskinia, a w niej ukryta jest skrzynia ze skarbem. My go nie szukaliśmy, ale jeśli ktoś ma ochotę pobawić się w skarbowego łowcę, to zapraszamy do Islandii;)) lodowiec Vatnajokull i jezioro lodowcowe Jökulsárlón.

Lodowce pokrywają aż 12% powierzchni Islandii, a Vatnajokull to ten „the biggest one". Poza tym Vatnajokull to największy lodowiec w Europie i trzeci pod względem wielkości na świecie. Jego powierzchnia to aż 8400 km2 (to tyle co powierzchnia wszystkich lodowców w całej Europie), a grubość dochodzi nawet do 1 km. Na Islandii można spróbować swoich sił w chodzeniu po lodowcu. Ale nie tylko! Islandczycy kochają po lodowcach jeździć. Zapuszczają się na nie samochodami z ogromniastymi kołami, które chłepczą paliwo jak smok (jakieś 60 litrów na 100 km). Ich ulubione pytanie to: "czy tam się da wjechać?". I sprawdzają to!:)

Natomiast jezioro Jökulsárlón powstało zaledwie 50 lat temu, kiedy lodowiec zaczął topnieć z powodu ocieplającego się klimatu. Odpadające od niego kawały lodu z trzaskiem wpadają do jeziora, by potem spłynąć bezpośrednio do oceanu znajdującego się o rzut beretem od lodowca. Na brzegu jeziora zobaczyć można wylegujące się foki. Miejsce to cieszy się powodzeniem wśród filmowców. Kręcono tam między innymi sceny do filmów "Lara Croft:Tomb Raider", "Batman -początek" oraz "Śmierć nadejdzie jutro" (film o Jamesie Bondzie).

W trakcie podróży widzieliśmy też wiele wulkanów. Naszym oczakom ukazał się między innymi Eyjafjallajökull, który w 2010 roku przez swoje wulkaniczne „kichnięcie" wywołał bałagan w ruchu lotniczym w całej Europie . Choć dla Islandczyków to był mały pikuś. W 1783 roku ekplodował wulkan Skaptar, który zniszczył zbiory i zapasy na całej wyspie oraz zabił wiele zwierząt. W wyniku tego na Islandii zapanował głód powodujący śmierć 1/5 populacji wyspy. Jednak Islandczcy żyją w zgodzie z żywiołem, która płata im tak wiele figli. Na przykład w drodze do lodowca przejeżdżaliśmy po prowizorycznym drewnianym moście. Poprzedni został zniszczony trzy tygodnie wcześniej przez wylew lawy. Odbudowany ma zostać jesienią. Dla Islandczyków to norma jednak norma i mówią oni o tym tak spokojnie jakby wymieniali składniki swojego ostatniego śniadania. Co ciekawe, kiedy prowizorycznego mostu jeszcze tutaj nie było, autobus pełen turystów próbował przeprawiać się przez rzekę. Niestety w niej utknął. Stadko przerażonych turystów musiało wdrapać się na dach autobusu i czekać na inny pojazd, który miał ich wyciągnąć z kłopotów. Ot norma na Islandii!:)

Z dialogów Sisi i Barta:

Bart: O! Leci samolot!
Sisi: Dużak?
Bart: Nie, mniejszak.

Bart i Sisi zajadają hot-dogi (ich tradycyjny obiad na Islandii). Nagle kiełbaska z hot-doga Sisi wyślizguje się z bułki i ląduje na ziemi. Sisi szybko ją podnosi, obciera z drobinek piachu i z powrotem umieszcza w bule. Chwile potem ze swą słoniakową gracją Sisi upaćkowuje się keczupem.Reaguje jednak ze stoickim spokojem mówiąc: Zjadłam już kiełbaskę z ziemi, to mogę też chodzić brudna.

Sisi i Bart przeglądają zakoszone z informacji turystycznej mini przewodniki po Islandii. Dzieci poniżej pięciu lat mają wszystkie atrakcje, wycieczki i przejazdy za darmo. Bart rozmarzony: Być dzieckiem od zero do pięciu lat. Ach! Marzenie!

Mario
Mario - 2011-08-13 05:47
Dopiero teraz trafiłem na Wasz blog, bardzo mi się podoba więc będę Wam kibicował... gdybyście w okolicach lutego byli gdzieś w Boliwii, Peru, Chile to możemy się spotkać na Piwku

zula - 2011-08-13 07:39
Piękne wykonane zdjęcia ... z zachwytem oglądam ! -
Przykro ,że tak Was męczy chorowanie ...patrząc jednak na zdjęcia zupełnie nie widać - jesteście OKAZEM radości i szcześcia w swojej długiej już wędówce !
Sisi pytasz gdzie ja pojadę...doleciałabym najchętniej do Islandii - a może podjadę do ...Torunia jest tam dzisiaj Festiwal Światła !.
Pozdrawiam i przesyłam tym razem moc zdrowia. :)

Madzia
Madzia - 2011-08-13 11:50
czytam, oglądam i wzdycham! :) rewelacja!!! zdrówka życzymy! buziaki

mm
mm - 2011-08-13 13:30
Zdrowiejcie jak najszybciej! Widoki niesamowite, ja tez tak chcę ;))) Dzięki, że dajecie tak dużo zdjęć - wypas dla oczu i duszy :D Pozdrowienia!!! MiD

milkaa_89
milkaa_89 - 2011-08-13 16:53
Pięknie!!Buziacze ściskacze:*

Siwa eFik
Siwa eFik - 2011-08-13 22:25
Zielona Islandia PRAWIE jak w Myślęcinku...szkoda,że PRAWIE robi wielką różnice:))...Pozdrawiamy i zdrówka życzymy.

BoRa
BoRa - 2011-08-13 22:52
Gratuluję z całego serca pierwszego miejsca! Całkowicie zasłużone,
z przyjemnością czytam Wasze przygody. Podoba mi się też pomysł dialogów. Cieszę się, że polonistki podróżują i blogują. Niezły to daje efekt.
Sisi podrzuć pls link z wynikami, bo nie mogę trafić.
Zdrówka życzę i dalszych wesołych przygód.

ZaleÅ›
ZaleÅ› - 2011-08-14 00:09
Zazdroszczę pięknych kosmicznych widoków! Ja oglądam też dużo zieleni- Mazurskiej no ale zawsze coś :)! W lodowcu pozostawcie te wszystkie bakterie które Was tak prześladują! Pozdrowienia

Eliza
Eliza - 2011-08-14 02:30
Witaj, wkoncu spelniasz swoje marzenia, gratuluje wam i pozdrawiam. Eliza z Grudziadza.
Jesli bedziecie kiedys w Norwegii to zapraszam na kawe:)

zula - 2011-08-22 18:03
Sisi , Bart - gdzie jesteście ...nie ma wpisów na Waszej stronie ??? czy wszystko dobrze ?- napiszcie coś , prosimy !!!

mm
mm - 2011-08-23 00:16
Co tam u Was? Oj, coś długo nie piszecie! Czekamy z niecierpliwością na nowe wpisy :/

SisiBart
SisiBart - 2011-08-23 18:22
Jesteśmy, jesteśmy:) Przebijaliśmy się przez interior (trudno dostępne tereny w głębi lądu), gdzie nie tylko nie ma dostępu do Internetu, ale i zasięgu telefonów komórkowych:) W przyszłym tygodniu wracamy do Reykjaviku i, w oczekiwaniu na samolot do kolejnego kraju, postaramy się nadrobić blog:) Pozdrawiamy z Akuyeri i dziękujemy za troskę:)

K.
K. - 2011-08-26 08:58
Bałam się, że jestem strasznie do tyłu z czytaniem Waszego bloga... Ale na szczęście, i o dziwo!, jestem na bieżąco :)
Zawsze z niecierpliwością czekam na Wasz kolejny wpis. Po cichu zazdroszczę Wam takiej życiowej przygody.
Jestem z Wami całym sercem! ;*

Pozdrawiam.

Magda
Magda - 2011-08-28 19:50
dopiero teraz zauważyliśmy ostatnie zdjęcie:))) dziękujemy za pamięć - i to już 2 tygodnie małżeństwa:))
Pozdrawiamy!

mirka66 - 2011-09-06 10:02
Zdjecia rewelacja.
Uwielbiam wodospady ,a te sa przepiekne.
No i te kry lodowe ......... super.

SisiBart

Asia i Bartek